Preview Mode Links will not work in preview mode

Chefsekonom Jens Magnusson och hans expertkollegor på SEB diskuterar aktuell makroekonomi, hur den påverkar världen, och oss.

Innehållet i denna podd är baserat på uppgifter från källor som av SEB bedöms vara pålitliga. Banken lämnar dock ingen garanti för fullständigheten eller riktigheten i dessa uppgifter. De som tar del av podden uppmanas att basera sina investeringsbeslut på undersökningar de själva bedömer vara nödvändiga.

SEB svarar inte för förlust eller skada – direkt eller indirekt, eller av vad slag det vara må – som kan uppkomma till följd av användandet av denna podd eller dess innehåll.

Materialet är avsett för mottagaren, all spridning, distribuering, mångfaldigande eller annan användning av denna podd får inte ske utan SEB:s medgivande.

Apr 23, 2024

Sju räntesänkningar skulle det komma 2024, trodde marknaden, och ledande Fed-företrädare sa att mjuklandningen var ett faktum. Men bara några månader senare har Fed ingen brådska alls att sänka räntan. Inflationen är på väg åt fel håll, samtidigt som arbetsmarknad och inhemsk efterfrågan är stekheta. Chefsekonom Jens Magnusson diskuterar varför med USA-ekonom Elisabet Kopelman.